مرکز پژوهشی و فناوری مواد اولیه آرایشی و بهداشتی در نمایشگاه هشتادمین سال تأسیس دانشگاه تهران

۱۳۹۳/۱۲/۱۸

مرکز پژوهشی و فناوری مواد اولیه آرایشی و بهداشتی از چند دستاورد خود درنمایشگاه هشتادمین سال تأسیس دانشگاه تهران رونمایی کرد. این فناوری ها آماده تجاری سازی می باشند.  تصاویر مربوط به باز گشایی و بازدید آقای دکتر وطنی  معاون محترم توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آقای دکتر گودرزی وزیر محترم ورزش، آقای دکتر نیلی سرپرست محترم دانشگاه و معاونین ایشان از غرفه مرکز در محل نمایشگاه در روزهای یازدهم، دوازدهم و سیزدهم اسفند می باشد.

معرفی فناوری اول:

ترکیبات دارای خواص فلورسانس به طور محدودی در طبیعت وجود دارند اما استفاده از آنها در صنعت، پزشکی و ... روز به روز در حال گسترش است. ترکیبات فلورسنت در زندگی روزمره و صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ساخت صفحه تلویزیون و مانیتورها و... از ترکیبات فلورسنت استفاده می‌شود که البته بسته به نوع اشعه برخوردی و عملکرد متفاوت مواد بکار رفته رنگ‌های متفاوتی از خود ساطع می‌کنند. در کاربرد‌های انتقال اطلاعات از جمله فیبرهای نوری، سویچ های نوری، آمپلی فایرها و... ترکیبات فلورسنت جدید با کارآیی‌های متفاوت لازم اند. محققین صنایع الکترونیک نوری نیز به دنبال ترکیباتی هستند که طول موج فلورسانس آن ها در ناحیه آبی تا سبز قرار بگیرند. موضوع این نوآوری، تهیه کلیدی ترکیبات فلورسنت جدید است که شامل ساخت 65 ترکیب فلورسنت جدید با آینده ای بسیار درخشان در صنایع فوتوالکترونیک، داروسازی، ساخت بیوسنسورها و تحقیقات بسیار دیگر می باشند. 65 ترکیب در قالب چهارسری از ترکیبات فلورسنت با روش های ویژه ای سنتز شده اند که عبارتند از :

  • سری ترکیبات با فلورسنت آبی تا سبز (38 ترکیب از خانواده پیریمیدین)
  • سری ترکیبات با فلورسنت آبی دارای ساختار فنلی (3 ترکیب)
  • سری ترکیبات با فلورسنت آبی و ساختار 2- آمینو پیریدین (12 ترکیب)
  • خواص فلورسنت متفاوت سری ترکیبات با ساختار پیریدین در حلال های مختلف (12 ترکیب)

 

  • معرفی فناوری دوم:

تهیه ترکیبات رنگزای با مقاومت حرارتی بالا یکی از نیازهای صنایع کشور محسوب می شود. در اختراع حاضر، محصولات رنگزای جدید به صورت تک محصولی ایجاد شده در نتیجه امکان خالص سازی آسان آن ها مهیاست به طوری که شستشوی رسوب رنگی با حلال های اتیل استات و اتانل، راندمان محصولات رنگی را بسیار بالا می برد. در صورتی که اختراع حاضر امکان صنعتی شدن بیابد پساب تولیدی نیز به راحتی قابلیت بازگشت به چرخه تولید را خواهد داشت و از این جهت یک پروسه دوستدار محیط زیست محسوب می شود. در ساختار این رنگ‌ها گروه‌های ایمین و آمین موجود است که در صنایع رنگرزی الیاف طبیعی و مصنوعی نیز می‌توانند کاربرد داشته باشند. مقاومت حرارتی این رنگ‌ها بالاست؛ از این رو می‌توانند برای رنگرزی قطعات فلزی در صنایع نیمه سنگین نیز مورد استفاده قرار بگیرند. روش‌های سنتز ارائه شده در مدت زمان کوتاه و بازده بالا انجام می‌شوند و لذا قابلیت افزایش مقیاس دارند.

  • تهیه رنگ‌های دی‌آزوته ایمینوکومارین دارای یک گروه نیتریل در محدوده زرد لیمویی تا قرمز (12رنگ)
  • سنتز مشتقات دی‌آزوته ایمینوکومارین با سه گروه نیتریل در محدوده زرد خورشیدی تا عنابی و دو  مورد رنگ زرشکی (12رنگ)